bio title

EĞİTİM DANIŞMANLARIMIZ

Hakan YAVAŞ

Hakan YAVAŞ

1992 yılında Dokuz Eylül Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Tiyatro Ana Sanat Dalı Oyunculuk Bölümü'nden mezun olan Hakan Yavaş, 1992-94 yılları arasında Salihli Belediye Tiyatrosu'nun Genel Sanat Yönetmenliği'ni üstlendi, çok sayıda sokak tiyatrosunda rol aldı.

1994'te Viyana'ya gitti. Viyana Üniversitesi 'Tiyatro Bilimi' bölümünden 1997'de mezun oldu. Ardından 1997 yılında doktora çalışmasına başladı. 1998 yılında Viyana'da kendi tiyatrosu olan Tiyatrobrücke'yi kurdu. (www.tiyatrobruecke.at). 15 yıl Viyana'da yaşadı.

Bugüne kadar Pinokyo, Aşk Yaşayanlar İçindir, Bu Hasret Bizim, Taziye, Aşkımız Aksaray'ın En Büyük Yangını, Ya Muçi-Yoki ya Hamak, Tam Rolünde, Bugünkü Dersimiz, Kuvayı Milliye, Yedi Kocalı Hürmüz, Deli Dumrul, Yaşar Ne Yaşar Ne Yaşamaz, Keşanlı Ali Destanı, Nasreddin Hodja und Till Eulenspiegel, Fremde Monologe [Yabancı Monologlar], Nach der Grenze [Sınırdan Sonra], 2oo8 yılında Erzurum Devlet Tiyatrosu'nda İki Efendinin Uşağı ve İki Bavul Dolusu ve 2009 yılında İstanbul Şehir Tiyatrolarında Kazuu adlı Clown oyunu olmak üzere 19 oyun sahneledi.

Lassaad Saidi, Marcello Magni, Alen Gautre, Jos Huben, Linda Scott, Michael Chistensen, Richard Dikki, Yoshi Oida, Andre Riot Sarcey, Cal McCrytal ve Virginai İmaz gibi dünyanın önde gelen oyunculuk eğitmenleri ile 20'yi aşkın oyunculuk ve clown workshop'una katılan yönetmen, 1997 - 2008 yılları arasında Viyana'da Rote Nasen adlı kuruluşta clown olarak çalıştı. .

2oo2'de Viyana'da yönettiği Fremde Monologe ile Avusturya Kültür Bakanlığı'ndan teşvik ödülü alan yönetmen bu oyunla 2002 yılında Avusturya'yı temsilen Kahire Uluslararası Tiyatro Festivali'ne ve yine yönettiği Nasreddin Hoca ve Till Eulenspiegel adlı çocuk oyunu ile Uluslararası Multikids Tiyatro Festivali'ne davet edildi. Viyana'da bulunduğu süre içinde Volkstheater [2ooo], Schauspielhaus[2oo1-o2], Burgtheater [2oo2-o5] ve Aktiontheater [2oo5] gibi Avusturya Devlet Tiyatroları ve çeşitli özel tiyatrolarda oyuncu ve reji asistanı olarak görev aldı. Halen İstanbul Şehir Tiyatrolarında yönetmen olarak çalışmakta olup, şirketlere mizahla iletişim, oyunculuk okulların da Clown workshopları vermektedir. Oyun çevirileri de bulunmaktadır.